Jak vybrat investiční zlato?

Jak vybrat investiční zlato?

Investiční zlato má různou hmotnost

Investiční zlato je skvělým způsobem investice, protože neztrácí na kupní síle, a tím pádem chrání vaše úspory před inflací. Je tedy určitou jistotou v nejisté době. Pojďme si jednotlivé druhy blíže představit.

 • Sandra, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 8 minut

Druhy investičního zlata

Cihly

Můžou mít různou hmotnost, seženete slitek o váze kolem 250 gramů, ale i cihlu vážící několik kilogramů.

 • Nejjednodušší způsob investice.
 • Nemusíte řešit uměleckou či sběratelskou hodnotu.
 • Vyrábějí se ve více než deseti velikostech či hmotnostech.
 • Musí obsahovat logo vydavatele, hmotnost, ryzost, pečeť kvality a výrobní číslo.
 • Větší provedení nabízí výhodný poměr ceny zlata na gram hmotnosti, hůře se však prodává.
 • Cihličky od 1 g do 100 g bývají zatavené v ochranné fólii.

Investiční zlaté cihly

Mince

Kromě toho, že jde o investiční nástroj, jsou zlaté mince také legální platidlo.

 • Na minci musí být uvedena nominální hodnota, státní symbol a rok emise.
 • V ČR je vydává Česká národní banka a dodavatel je Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.
 • Vydávány samostatně nebo v celých sadách.
 • Sada může být zaměřena na jedno téma, např. prezidenti, králové atd.
 • Různá hmotnost, v nabídce mince do 3,5 g, ale rovněž více než 31 g.

Investiční zlaté mince

Etue a kazety na mince

Slitky

Mohou sem patřit i cihly a cihličky, ale zlaté slitky jsou zpravidla ražené destičky s různou hmotností.

 • Musí obsahovat logo vydavatele, hmotnost, ryzost kovu, pečeť kvality a unikátní výrobní číslo.
 • Většinou zabalené v ochranném blistru.
 • Různá hmotnost.

Investiční zlaté slitky

Podle čeho vybrat

Velikost investice

V první řadě se rozhodněte, zda vám bude více vyhovovat jednorázová nebo pravidelná investice.

 • Pokud si můžete dovolit uvolnit velké množství peněz a jde vám o spekulativní investici, bude lepší větší jednorázový nákup. I tak je ale možné rozdělit ho například do několika málo menších nákupů podle pohybu ceny zlata.
 • Pro většinu lidí ale bude lepší pravidelná investice, když si spočítáte, kolik peněz si můžete dovolit investovat a zlato budete skupovat po menších objemech.

Obecně se doporučuje investovat do zlata po menších částkách, avšak pravidelně.

Hmotnost a velikost

 • Základní váhovou jednotkou investičního zlata je Trojská unce označovaná zkratkou "oz". Trojská unce váží 31,1 gramu drahého kovu. Vždy se jedná o tzv. ryzí zlato.

 • Dále se hmotnost uvádí v gramech. V případě investičního zlata je hodnota 999,9/1 000 nejvyšší možná ryzost. Taková hodnota říká, že z 1 000 gramů je 999,9 gramů zlata a pouze 0,1 gramu připadá na jiný kov.

 • Co se týče velikosti, můžete narazit na malé slitky a plíšky, ale také na zlaté cihličky. Dobře si promyslete, jak často budete se zlatem manipulovat a kde ho chcete mít uskladněné.

Investiční zlato 5 g

Investiční zlato 1 oz

Určitě znáte pojem 24karátové zlato, které je vnímané jako nejryzejší možné. Karáty se však jako jednotka ryzosti používají především ve šperkařství.

Certifikace

Každý kus investičního zlata by měl mít příslušnou certifikaci s následujícími údaji:

 • Logo rafinéra.
 • Logo dodavatele.
 • Údaj o hmotnosti a puncu.
 • Výrobní číslo.

Certifikát samozřejmě zvyšuje důvěryhodnost obchodu, zároveň poskytuje nezbytné informace k ocenění daného kusu zlata. Certifikát může vydávat buď producent slitku (případně mince apod.), nebo stát.

Investiční zlato má své identifikační číslo

Kvalita

Zlaté a stříbrné mince jsou dnes raženy a nabízeny ve dvou provedeních a kvalitách.

 • Proof - špičková kvalita se zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem. Tyto produkty jsou v ochranném obalu, a pokud je z něj vyndáte, dojde ke znehodnocení v důsledku dotyku, oxidace či působení prachu.
 • Standard - mince jsou raženy v nejvyšší ryzosti, ale vyráběny jiným způsobem. Povrch je matný a při zacházení tak není třeba zvýšená opatrnost. Například mince vydávané ČNB vychází souběžně v obou provedeních.

Investiční mince nebo medaile vychází v emisích, které se mohou lišit kvalitou či počtem kusů. Je proto vždy dobré vědět o dané emisi co nejvíce, případně si veškeré detaily vyhledat právě podle data.

Co je to emise?

Jde o maximální množství mincí či medailí, které bude vydáno. Čím menší je emisní náklad, tím zajímavější je produkt ze sběratelského a investičního hlediska. Renomované podniky stanovený emisní náklad přísně limitují a nepřekračují.

Balení

Zlato můžete koupit v různém balení, předejdete tak jeho znehodnocení.

 • Blistr - průhledná plastová fólie zatavená po celém svém obvodu, často s prostorem pro doplňující informace.
 • Kapsle - nejčastěji čtvercová nebo obdélníková krabička z průhledného plastu.
 • Etue - luxusní uzavíratelná krabička z kůže, dřeva, papíru či plechu.
Investiční zlaté mince mohou být i v celé sadě

Cena

Aktuální tržní cena je samozřejmě závislá na mnoha faktorech. Při obchodování však mějte na paměti, že se nejčastěji budete setkávat s cenami v dolarech za trojskou unci a hlavními ukazateli pro vás bude index NYSE nebo NASDAQ.

 • Pokud si chcete vypočítat aktuální cenu, je nutný přepočet.
 • Při nákupu větších slitků nebo cihel se můžete dostat na výhodnější cenu za gram.
 • Kupujete-li mince a medaile, měli byste zohlednit také uměleckou hodnotu, případně limitovaný počet kusů.
NYSE a NASDAQ

NYSE - jde o zkratku z New York Stock Exchange, což je americká burza cenných papírů sídlící na Manhattanu. Tato burza je s velkým předstihem největší burzou pro obchodování s akciemi na světě, měřeno dle tržní hodnoty všech obchodovaných akcií.

NASDAQ - podle tržní kapitalizace jde o třetí největší burzu na světě a druhou největší v USA. Jedná se o ryze elektronickou burzu, NASDAQ je akronymem z National Association of Securities Dealers Automated Quotations. Je zde obchodováno více než 3 900 společností.

Země původu

Před samotným nákupem si vybraný kus zlata co nejlépe prověřte, a pokud kupujete slitek, zaměřte se i na rafinérii.

 • Rafinerie odpovídá za kvalitu kovu, který kupujete. Naštěstí pro vás existuje seznam dobrých a prověřených rafinérií.

 • Dejte si pozor na podezřele výhodné nákupy, kdy ty „nejlepší nabídky“ pochází z Ruska nebo z Asie.

 • Svoje peníze vsaďte na možná dražší, ale zaručeně pravé zlato z prověřených destinací a rafinérií.

Příslušenství

Trezory

Etue a kazety na mince

Investiční stříbro

Investiční platina

Nejčastější dotazy

Jak obchodovat se zlatem?

Pokud chcete mít s obchodováním co nejméně starostí, zvolte subjekt, u něhož zlato nejen koupíte, ale který také nabízí možnost zpětného odkupu. V takovém případě se podívejte i přímo do uzavírané smlouvy, kde tato možnost musí být uvedena.
V zásadě máte tři možnosti, jak se zlatem obchodovat:

 • CFD - vy koupíte zlato, od uzavření do skončení platnosti smlouvy se změní cena a podle toho buď inkasujete zisk, nebo ztrátu. V takovém případě vám zlato domů vůbec nedorazí a vše probíhá přes brokera.
 • ETF - obchod, kdy investujete do fondu navázaného na zlato a ten přímo okopíruje jeho cenu.
 • Opční kontrakty - opce je cenný papír dávající vám možnost za předem stanovených podmínek využít kontraktu stanoveného touto opcí.
Mohu dosáhnout zisku, i když nebudu investovat závratné částky?

I když disponujete menšími prostředky, můžete dosahovat zajímavých zisků. Prostřednictvím brokerů totiž můžete využívat obchodování přes páku. To je však značně rizikové. Můžete sice rychle vydělat, ale při špatném rozhodnutí také přijít o všechno. I proto jsou pákové obchody určené pouze zkušenějším investorům.

Principem pákového obchodu je využití vašeho malého objemu kapitálu, který doplní výrazně větší objem cizího kapitálu ke konkrétní investici. To může ve výsledku násobit váš zisk, stejně jako případnou ztrátu.

Například kupujete zlato v páce 1 : 2. To znamená, že polovina peněz je vaše, druhou polovinu zajišťuje broker. Pokud se cena zlata propadne o 10 %, přicházíte o 20 % svých vložených peněz. V případě, že je páka 1 : 5, poskytujete pouhou pětinu celkové investované částky. A když cena zlata poroste, vy získáte adekvátní násobek v porovnání s obchodem bez páky.

Druhou možností, jak obchodovat s malými částkami, je velké množství transakcí během krátké chvíle. Co je s fyzickým zlatem nemožné, je na burze prověřený postup, kdy vám k zadávání příkazů stačí mobilní telefon a příslušná aplikace. Samozřejmě můžete při obchodování vsázet na růst ceny i její pokles. Většinou jde ale o složitější mechanismy, do nichž by se začátečníci neměli pouštět.

Kdo je broker?

Jde o fyzickou osobu nebo firmu, která účtuje poplatek nebo provizi za provedení příkazů k nákupu a prodeji, jež předkládáte vy jako investor.

Kde je nejvhodnější investiční zlato uskladnit?

Zlato můžete mít uložené v bance v bezpečnostní schránce, u obchodníka nebo u sebe doma. V tom případě ovšem dbejte na to, aby se nedostalo z originálního obalu. Kromě možného poškození tím také snižujete jeho cenu. K domácímu uložení jsou nejvhodnější etue a kazety na mince, případně různé průhledné kapsle. Právě etue a kazety bývají často pěkně zpracované, z kvalitního dřeva a vyložené například sametem. K uskladnění zlata ve vyšší ceně si určitě pořiďte trezor.

Jak odhalit padělek?

Způsobů, jak odhalit padělek, je naštěstí několik. V první řadě je důležitá prevence - nakupujte pouze od prověřených institucí, pokud možno bez prostředníka. Stejně tak jsou na každém slitku, minci i medaili identifikátory (punc, identifikační číslo), které byste měli dohledat na internetu. Spolehlivým testem pravosti je určení hustoty kovu, což můžete provést i v domácích podmínkách pomocí vah a kádinky s vodou.

Dalším způsobem je rentgenfluorescenční spektroskopie, kdy přístroj snímá povrch objektu. Bohužel existují i důmyslnější triky, jak vyrobit padělek, například využití wolframu s podobnou hustotou jako zlato, případně imitace historických mincí. Opět proto platí: nakupujte výhradně od prověřených subjektů a ignorujte podezřele výhodné nabídky. Vodítkem je například Londýnská burza kovů.

Na co ještě si dát pozor?
 • Vyhněte se společnostem, které nabízejí zlato za výrazně nižší cenu než konkurence.
 • Před nákupem si zjistěte veškeré poplatky, které bude nutné zaplatit.
 • Dobrým zdrojem informací jsou také recenze zákazníků, které vypovídají o důvěryhodnosti prodejce.
 • Nezapomeňte si ověřit, zda vámi vybraný prodejce nabízí zpětný odkup zlata a za jakých podmínek (oboje by mělo být uvedeno ve smlouvě).